Modlitba za vlast v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Spolu se zástupci ekumeny, v čele s Mons. Dominikem kardinálem Dukou a předsedou Ekumenické rady Církví Danielem Fajfrem, se arcibiskup pražský a českých zemí Michal, spolu s kancléřem Úřadu metropolitní rady mitr. prot. Milanem Horvátem, účastnil tradičního setkání „Modlitba za vlast“, které se uskutečnilo v předvečer státního svátku vzniku samostatného Československa.

Slavnostní shromáždění Českého svazu bojovníků za svobodu v Národním památníku na Vítkově

Arcibiskup Michal se v den státního svátku účastnil slavnostního shromáždění Českého svazu bojovníků za svobodu v Národním památníku na Vítkově. Přítomný předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček zde připomněl svobodu, demokracii a humanismus jako hodnoty, na kterých v roce 1918 samostatný československý stát vznikl. "Humanitu musíme cítit a zejména ji musíme umět projevit," zdůraznil. Věří, že v tomto duchu nynější vláda pomůže potřebným, na něž se zapomínalo v době krize, dodal. Šéf svazu Jaroslav Vodička zmínil slova prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Shromáždění se zúčastnil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, kardinál Dominik Duka a mnozí další hosté.
Pražský hrad - Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky


Vrcholem slavnostního svátečního dne bylo večerní shromáždění ve Vladislavském sále Pražského hradu, kterého se zúčastnil také arcibiskup Michal, na základě pozvání prezidenta republiky Miloše Zemana. Spolu s vladykou Michalem slavnostní večer navštívil také pověřený ředitel Úřadu eparchiální rady. Prezident na setkání ocenil udělením státních vyznamenání mnoho významných osobností veřejného života státu.

Zdroj: ČT / http://pravoslavnacirkev.cz/Novinky/Oslavy-sttnho-svtku-27--jna-2015-a-28--jna-2015/